Wydaje mi się, że Zastava 101…

Wydaje mi się, że Zastava 101 jest dosyć niedocenianym w Polsce komunistycznym klasykiem, w porównaniu do różnych Trabantów i dużych fiatów, a przecież :
– był to pierwszy hatchback w bloku wschodnim, oczywiście jeśli zaliczać do niego Jugosławię
– była produkowana na licencji Fiata 128, pierwszego przednionapędowego Fiata i najlepiej sprzedającego się samochodu we Włoszech w 1972 roku.
– Fiat 128 to był sedan albo kombi i nie miał wersji hatchback. Zastava 101 miała więc nowocześniejszą wersje nadwoziową, niedostępną we Włoszech, aczkolwiek zaprojektowaną w Turynie. Sedan był produkowany jako Zastava 128.
– Jest i polski akcent – latach 1974-1983 ten model był montowany w FSO jako Zastava 1100p, stąd jego popularność na polskich drogach. Ponoć ponownie chciano go montować w latach 90, tym razem na terenie dawnych zakładów włókienniczych w Łodzi, gdzie od stycznia 1995 montowano Tavrie. Ale możliwe, że to tylko plotki. Ciekawe jakby się sprzedawała w Polsce lat 90.
– była produkowana bardzo długo, bo przez 37 lat, z przerwą na okres, kiedy fabryka Zastavy była w gruzach zbombardowana przez NATO(1999-2000). Wszyscy podniecają się tym memem „Lada perfect from the beginning” https://i.imgur.com/EgU0ORP.jpg a o Zastavie 101 przecież można stworzyć podobny.
– Pod koniec produkcji była drugim najtańszym samochodem na świecie, kosztowała mniej więcej równowartośc 13500-14000 złotych, stąd jej popularność w Serbii, gdzie jeszcze w latach 2006-2007 była trzecia na liście najlepiej sprzedających się samochodów. Koniec produkcji w listopadzie 2008 był spowodowany przejęciem Zastavy przez Fiata i likwidacją marki.
Ogólnie zawsze bardzo mi się podobała, jako dzieciak wyczaiłem kiedyś taką porzuconą na osiedlowym parkingu i próbowałem się w niej bawić, ale potem okazało się, że ma właściciela, który wybiegał z domu i z wściekłą furią reagował na dotykanie jej, nawet mimo iż była zdezelowana, nie miała powietrza w oponach i wyglądała jak wrak. Ehh, wspomnienia ( ͡° ͜ʖ ͡°) kiedyś sobie taką kupię jako weekendowy samochód.
#samochody #klasykimotoryzacji #ciekawostki #zastava

Powered by WPeMatico